Ασίστ Εκστρακλάσα 2026/27
88 από 306 αγώνες
Εκστρακλάσα
Ασίστ: σε όλες τις διοργανώσεις μας →
Οι περισσότερες ασίστ
Η κατάταξη των πασέρ στην Εκστρακλάσα 2026/27, με τις ασίστ που έχουν ήδη γραφτεί στο όνομά τους. Πρώτος ο Bartosz Nowak (Katowice) με 8 ασίστ. Μια ασίστ μετράει μόνο αν ο συμπαίκτης βάλει την μπάλα στα δίχτυα, γι' αυτό δίπλα της στέκονται οι τελικές πάσες: κάθε πάσα που κατέληξε σε τελική προσπάθεια, είτε έγινε γκολ είτε όχι.
| Παίκτης | Ομάδα | Ασίστ | Τελ. πάσες | Γκολ | Συμμ. | Λεπτά |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1Bartosz NowakNowakΕπ. χαφ | 8 | 39 | 4 | 10 | 892 | |
| 2 | 5 | 16 | 1 | 9 | 764 | |
| 2Wiktor DługoszDługoszΔεξ. οπισθ. | 5 | 23 | 0 | 10 | 879 | |
| 4 | 4 | 22 | 1 | 9 | 764 | |
| 4 | 4 | 21 | 3 | 10 | 863 | |
| 6 | 3 | 5 | 1 | 8 | 298 | |
| 6 | 3 | 10 | 1 | 9 | 399 | |
| 6 | 3 | 10 | 0 | 6 | 466 | |
| 6 | 3 | 15 | 4 | 9 | 594 | |
| 6 | 3 | 23 | 4 | 9 | 687 | |
| 6P. Samiec-TalarSamiec-TalarΕπ. χαφ | 3 | 19 | 4 | 8 | 702 | |
| 6 | 3 | 23 | 0 | 9 | 737 | |
| 6 | 3 | 24 | 2 | 9 | 738 | |
| 6 | 3 | 6 | 2 | 9 | 769 | |
| 6 | 3 | 7 | 0 | 10 | 800 | |
| 6Mbaye NdiayeNdiayeΔεξ. εξτρέμ | 3 | 10 | 2 | 10 | 859 | |
| 17 | 2 | 2 | 0 | 4 | 145 | |
| 17Sondre LisethLisethΚ. επιθ. | 2 | 9 | 1 | 7 | 337 | |
| 17 | 2 | 10 | 1 | 8 | 369 | |
| 17 | 2 | 8 | 1 | 7 | 378 |
117 παίκτες έχουν δώσει τουλάχιστον μία ασίστ · άλλοι 13 έχουν επίσης 2 ασίστ. Όταν δύο έχουν τις ίδιες ασίστ, προηγείται εκείνος με τα λιγότερα λεπτά. Όποιος έχει πολλές τελικές πάσες και λίγες ασίστ στήνει φάσεις που οι συμπαίκτες του δεν τελειώνουν.
Ποιοι δημιουργούν πραγματικά
Ο πίνακας από πάνω μετράει αποτέλεσμα. Αυτός μετράει δουλειά: οι παίκτες της Εκστρακλάσα με τον μεγαλύτερο όγκο τελικών πασών τους τελευταίους έξι μήνες, με το μετρημένο προφίλ καθενός. Ταξινομούνται με βάση το πόσο συχνά ένα τέτοιο προφίλ δίνει ασίστ σε έναν αγώνα — όχι με τις ασίστ που έχουν ήδη μαζέψει.
| Παίκτης | Ομάδα | Πιθαν. | Τελικές πάσες/90 | Σουτ/90 | Ασίστ/90 | % τελικών ομάδας | Να δώσει ασίστ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. CirkovicCirkovicΑρ. εξτρέμ | 16% | 3,79 | 2,45 | 0,00 | 21% | — | |
| Bartosz NowakNowakΕπ. χαφ | 16% | 3,69 | 2,48 | 0,54 | 31% | — | |
Stipe BiukBiukΑρ. εξτρέμ | 16% | 3,11 | 2,33 | 0,00 | 7% | — | |
Pablo RodríguezRodríguezΕπ. χαφ | 16% | 2,92 | 3,02 | 0,30 | 13% | ||
Damian HilbrychtHilbrychtΔεξ. εξτρέμ | 16% | 2,88 | 1,86 | 0,51 | 32% | — | |
Rafał WolskiWolskiΕπ. χαφ | 16% | 2,85 | 2,16 | 0,10 | 20% | — | |
| Dawid BłanikBłanikΔεξ. εξτρέμ | 16% | 2,68 | 1,79 | 0,18 | 10% | — | |
Ajdin HasicHasicΔεξ. εξτρέμ | 15% | 2,48 | 3,12 | 0,25 | 22% | — | |
Λουίς ΠάλμαΠάλμαΑρ. εξτρέμ | 15% | 2,63 | 3,00 | 0,38 | 9% | ||
| P. Samiec-TalarSamiec-TalarΕπ. χαφ | 15% | 2,44 | 2,05 | 0,38 | 21% | — | |
| Tobias ChristensenChristensenΕπ. χαφ | 15% | 2,42 | 2,28 | 0,00 | 17% | — | |
| Tomasz NeugebauerNeugebauerΑμ. χαφ | 15% | 2,38 | 2,08 | 0,00 | 10% | — | |
| Patryk DziczekDziczekΑμ. χαφ | 14% | 2,33 | 2,67 | 0,00 | 8% | — | |
| Kamil LukoszekLukoszekΔεξ. οπισθ. | 14% | 3,08 | 1,96 | 0,28 | 8% | — | |
Ivan LimaLimaΑρ. εξτρέμ | 14% | 2,25 | 2,76 | 0,35 | 7% | — | |
C. LungoyiLungoyiΑρ. εξτρέμ | 14% | 2,24 | 2,24 | 0,00 | 7% | — | |
Patrik WålemarkWålemarkΔεξ. εξτρέμ | 13% | 2,09 | 4,01 | 0,35 | 10% | ||
| Sondre LisethLisethΚ. επιθ. | 13% | 2,08 | 2,77 | 0,46 | 10% | — | |
Yvan Ikia DimiDimiΔεξ. εξτρέμ | 13% | 2,07 | 2,33 | 0,13 | 9% | — | |
Mikael Ishak IshakΚ. επιθ. | 13% | 2,03 | 4,16 | 0,41 | 9% | ||
Dani PachecoPachecoΑμ. χαφ | 12% | 2,79 | 0,60 | 0,40 | 9% | — | |
Joel PereiraPereiraΔεξ. οπισθ. | 12% | 2,69 | 0,35 | 0,35 | 17% | ||
| Julius ErtlthalerErtlthalerΕπ. χαφ | 12% | 3,02 | 1,69 | 0,12 | 19% | — | |
Mateusz KlichKlichΑμ. χαφ | 12% | 3,00 | 1,24 | 0,22 | 23% | — | |
Mario GarcíaGarcíaΑρ. οπισθ. | 12% | 2,93 | 1,46 | 0,37 | 14% | — | |
Camilo MenaMenaΔεξ. εξτρέμ | 12% | 2,67 | 1,33 | 0,33 | 20% | — | |
| Rifet Kapic KapicΕπ. χαφ | 12% | 2,54 | 0,85 | 0,00 | 15% | — | |
Lukáš AmbrosAmbrosΕπ. χαφ | 12% | 2,46 | 1,72 | 0,25 | 6% | — | |
| Adam RadwańskiRadwańskiΕπ. χαφ | 12% | 2,44 | 1,29 | 0,14 | 11% | — | |
Sebastian KerkKerkΕπ. χαφ | 12% | 3,37 | 0,90 | 0,00 | 10% | — | |
Jorge FélixFélixΑρ. εξτρέμ | 12% | 2,00 | 1,83 | 0,00 | 6% | — | |
| Wiktor DługoszDługoszΔεξ. οπισθ. | 12% | 2,31 | 1,31 | 0,46 | 19% | — | |
| AdrianoAdrianoΜέσος | 12% | 2,39 | 1,50 | 0,30 | 4% | — | |
Bradly van Hoevenvan HoevenΑρ. εξτρέμ | 12% | 2,13 | 0,95 | 0,24 | 6% | — | |
Rúben VinagreVinagreΑρ. μέσος | 12% | 2,12 | 1,16 | 0,39 | 13% | — | |
David ColinaColinaΑρ. μέσος | 11% | 2,25 | 0,67 | 0,00 | 6% | — | |
Juergen ElitimElitimΑμ. χαφ | 11% | 2,17 | 0,50 | 0,33 | 8% | — | |
| Eryk KozłowskiKozłowskiΑμ. χαφ | 11% | 2,00 | 1,34 | 0,00 | 6% | ||
Κουέντιν ΛεκουςΛεκουςΑρ. οπισθ. | 11% | 2,72 | 0,00 | 0,00 | 6% | — | |
Erik Janza JanzaΑρ. οπισθ. | 11% | 2,13 | 0,48 | 0,29 | 12% | — |
Οι 40 παίκτες της Εκστρακλάσα με τον μεγαλύτερο όγκο τελικών πασών τους τελευταίους έξι μήνες. Πάτησε σε κεφαλίδα για ταξινόμηση.
Πώς βγαίνει το ποσοστό
Είναι η δική μας εκτίμηση για το πόσο συχνά ένας παίκτης με αυτό το προφίλ δίνει ασίστ σε ένα ματς, βγαλμένη από 80.548 συμμετοχές παικτών: κάθε προβλεπτής υπολογίζεται μόνο από όσα είχαν ήδη συμβεί πριν από κάθε αγώνα. Οι τελικές πάσες είναι με διαφορά το μέγεθος που μετράει — ανάμεσα στο χαμηλότερο και στο υψηλότερο δέκατο του πληθυσμού το ποσοστό ασίστ πάει από 1,0% σε 13,7%.
Οι ίδιες του οι ασίστ προβλέπουν πολύ λιγότερα απ' όσο περιμένει κανείς, και ο λόγος είναι απλός: για να μετρήσει μια ασίστ πρέπει να σκοράρει κάποιος άλλος. Ο ρυθμός ασίστ ενός παίκτη κουβαλάει λοιπόν την ευστοχία των συμπαικτών του, ενώ οι τελικές πάσες μετρούν αυτό που κάνει ο ίδιος. Ο όγκος πασών δεν λέει απολύτως τίποτα: ο στόπερ με 70 πάσες στο ματς δεν πλησιάζει ποτέ ασίστ.
Δεν είναι πρόβλεψη για συγκεκριμένο αγώνα και δεν λέει ποιον «αξίζει» να διαλέξει κανείς. Ενημερώνεται μόνο του καθώς παίζονται αγώνες.
Και τι είναι η απόδοση στην τελευταία στήλη
Όπου εμφανίζεται, είναι η τιμή που δίνει το bet365 στο «να δώσει ασίστ» — για τον επόμενο αγώνα αυτού του παίκτη και μόνο. Πέρνα τον δείκτη πάνω της για τον αντίπαλο. Είναι λήψη, όχι ζωντανή τιμή: το βιβλίο την κουνάει και εμείς δεν την ακολουθούμε. Δεν είναι σύνδεσμος, δεν είναι προτροπή και δεν οδηγεί πουθενά. Η παύλα σημαίνει ότι η αγορά δεν έχει ανοίξει ακόμη — που είναι η συνηθισμένη κατάσταση ως λίγες ώρες πριν τη σέντρα, και η μόνιμη μέσα στο διεθνές παράθυρο.
Μπαίνει δίπλα στο δικό μας ποσοστό και όχι στη θέση του, επειδή το ενδιαφέρον είναι ακριβώς η απόστασή τους. Γύρισε μόνος σου την απόδοση σε ποσοστό και σύγκρινέ την με τη στήλη «Πιθαν.» — η διαφορά είναι το περιθώριο του βιβλίου, και το πληρώνει όποιος ποντάρει.


























